Ta strona używa cookies

Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.

Poznaj naszą politykę cookie.

OK, ROZUMIEM
Serenissima Wratislavia

O nas

Zespół Tańca Dawnego "Serenissima Wratislavia" powstał w 1996 roku. Jeden z najdłużej działających zespołów w Polsce, w doborze repertuaru koncentruje się głównie na rekonstrukcji udokumentowanych źródłowo XV i XVI wiecznych tańców dworskich, opartych na traktatach dawnych mistrzów tańca.

Tancerze Zespołu doskonalą swoje umiejętności na warsztatach prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów europejskich szkół tańca dawnego. Tańce z wykonywanego repertuaru są eleganckie, dystyngowane pozwalające cieszyć oczy widza urodą ruchów i gestów tancerzy. Naturalną konsekwencją tego wyboru jest konieczność drobiazgowego odtwarzania oprawy wizualnej układów choreograficznych w postaci odpowiednich strojów i rekwizytów.

Jednym z głównych założeń programowych Zespołu jest nawiązywanie do wzorów i lokalnych tradycji późnośredniowiecznego i renesansowego Wrocławia jako miasta wielokulturowego, znaczącego ośrodka handlowego, miejsca krzyżowania się dróg i wpływów z całej ówczesnej Europy. Stąd szczególne uwzględnienie wzorów włoskich, które są w tej epoce silnie zaznaczone, powszechnie podziwiane i kopiowane. Stroje zespołu są rekonstrukcjami ściśle wzorowanymi na ubiorach z epoki. Każdy posiada dokładną dokumentację opracowaną przez współpracujących z Zespołem kostiumologów.

Zrealizowane projekty:

Zrealizowaliśmy wiele projektów samodzielnie oraz we współpracy z renomowanymi zespołami tańca z Polski i zagranicy, takimi jak Il Ballarino (Włochy), Pavane (Węgry), Les fêtes d'Hébé (Francja) czy naszym rodzimym zespołem Gratia Iuvenis oraz z zespołami muzyki dawnej Dramsam (Włochy), wrocławskim Ars Cantus (Polska) Dancerye (Polska), Dekameron (Polska), Chórem Kameralistów Politechniki Wrocławskiej Consonaza (Polska).

Współpracujemy ponadto z nauczycielami tańca dawnego, Lievenem Baertem, Bruną Gondoni, Cecilią Gracio - Mura i innymi.

Wybrane dokonania artystyczne:

  • Koncerty we Włoszech w ramach festiwalu Musica Corteze w Gorizii;
  • Koncerty w Seged na Węgrzech; 
  • Koncerty w Akademii Muzycznej we Wrocławiu;
  • Koncert w Filharmonii Wrocławskiej;
  • Koncert w Teatrze Zdrojowym w Kudowie,
  • Koncerty w ramach przeglądów i festiwali "Muzyka w Ogrodach", "Maj z Muzyką Dawną", "Cracovia Danza";
  • Koncert Carmina Burana wspólnie z kameralistami Politechniki Wrocławskiej Consonanza i Zespołem Muzyki Dawnej Dekameron;
  • Oprawa ważnych uroczystości miasta Wrocławia;
  • Ponadto organizujemy cykliczną ogólnopolską imprezę Przegląd Zespołów Tańca Dawnego "PAWANA" oraz międzynarodowe warsztaty tańca dawnego we Wrocławiu.